Menu

Bebeklerin burnu neden tıkanır ve tedavisi

Para kazanma rehberi
aile sağlığı, çocuk bakımı, çocuk gelişimi, çocuk sağlığı, çocuklarda burun tıkanıklığı ve tedavisi,

Bebeklerde Solunum Yolu Enfeksiyonları

Bebekler solunum yolu enfesksiyonlarına kolay yakalanabilir bunun nedeni henüz bağışıklık sisteminin olgunlaşmamış olmasındandır,alarjik nedenler,doğumsal sebepler veya ortamın kuru olması bebekte burun tıkanıklığı sorunlarna yol açabilir.

Solunumunun büyük çoğunluğunu burundan yapan bebekler burun tıkanıklığı zaman çeşitli tepkiler verir çünkü henüz ağızdan da nefes alabileceğini bilmiyordur.Oluşan bu sorun bebeğe ciddi anlamda  sıkıntı verir.

Bebek gelişimine büyük engel teşkil eden bu sorun,bebeğin beslenmesinede etkieder.Beslenme sırasında burnu tıkalı olan bebek nefes alamadığı için beslenmeden vazgeçer.Böyle bir durumda yeterince beslenemeyen çocuk daha huzursuz ve huysuz olur.

Burnu tıkanıklığı nedeniyle yeterince uyuyamayan bebek vücud direnci çok düşer.Hem beslenme hem de uyku problemi bebeğin gelişmini olumsuz etkiler.Ayrıca gün boyu huzursuz olacağı için çevreye olan ilgisi azalır.Bu da zihinsel ve duygusal gelişiminide olumsuz etkiler.

Bebeğin ağızdan nefes alması soğuk,kirli ve kuru havanın ciğerlere gitmesine neden olur bu durum öksürüğe neden olur. Burun tıkanıklığı bebek ve çocuklarda solunum yolu enfesyonlarının  daha sık görülmesine neden olur.Uzayan bu sorun orta kulak iltihabı,alt solunum yolu enfeksiyonları,sinüzit gibi hastalıkların riskini artırmakta, büyüme ve glişmeyi kötü yönde etkilemektedir.

Bebeklerin burnu tıkanıklığı tedavisi

Bebeğinizin burnu tıkandığında doktorunuzun belirlediği sıklıkta  serum fizyolojik okyanus suyu tedavisi uygulamanız gerekiyor.Dünyada ve ülkemizde 0-2 yaş bebekler için kimyasal içerikli burun açıcı ilaçların kullanımı önerilmiyor.

Kullandığınız serumun ardından burunda biriken mukozayı atmanız gerekiyor.Bunun için eczanelerde ve bebek bakım ürünlerinin satıldığı mağazalarda aspiratörler satılıyor.

Bebekler bazen bu işlemler sırasında huysuzlanırlar. Bu aslında nefes alamamalarını verdiği bir huysuzluktur.Bu nedenle serum damlatılırken başka birinden
 yardım almanızda fayda vardır.Yardım alacağınız kişi bebeğin kafasını tutarken (hafif geri yatırarak) sizde damlayı damlatabilirsiniz. 

Bebeğin bulunduğu odanın havadar olması gerekmektedir.Nem seviyesinin %40 olması  burun tıkanıklığını öenmli ölçüde engelleyecektir.

Uyuduğu çevreyi mümkün olduğu kadar  tüy, toz gibi maddelerden arındırın. Özellikle kuş tüyü yastık, tüylü
 hayvan ve kürklü hediyeleri bebeğinizin yanından uzak tutun.


Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Bebeklerin burnu neden tıkanır ve tedavisi "

Önerilen Yazı
×