Menu

Anne Sütünü Saklama Koşulları

Para kazanma rehberi
Doğada yüzde yüz henüz eşdeğeri bulunmamış olan anne sütünü anneler bol bol bebeklerine vermelidir,ancak çalışan annelerin en büyük sorunu olan çocuklarına yeterince bakamama ve gün içinde süt emzirememe gibi sorunlar ortaya çıkmıştır.Besleyici değerinin yanında, pek çok hastalığa karşı koruyucu özellik taşıyan anne sütünün nasıl saklanması gerektiğini önemli bir konu haline gelmiştir.

Burada önemli olan taze sütü bebeğe içirmektir,eğer imkanlar uygun değilse aşağıda anlattığım yöntemlerden birini uygulayarak Anne sütünü saklayabilirsiniz.

Araştırmalar Anne Sütünün 10 saate kadar özelliğini kaybetmeden saklanabileceğini gösteriyor. Buradaki önemli nokta anne sütünün saklanacağı kabın hijyen kurallarına uygun olmasıdır.

Anneler sütünü elle sağabileceği gibi süt sağma makineleriyle de sağabilirler.Ne şekilde yapılırsa yapılsın,süt sağılmadan önce eller iyice yıkanmalı ve sağılan süt temiz plastik veya cam saklama kabında saklanabilir.Ayrıca sağılan sütler derin dondurucuda saklamak üzere süt saklama poşetlerinde de bekletilebilinir.

Anne sütünün saklama süreleri
Anne sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+ 1 ile +4 °C arasında) saklanabilir.

Süt, tek kapılı buzdolabının buzluğunda (-7 ile -2°C arasında) 3 haftaya kadar, iki kapılı buzdolaplarının buzluğunda 3 ay saklanabilir.Sütünüzü derin dondurucuda (-18 °C nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.

Doğumdan sonraki ilk 7 gün üretilen anne sütü sağıldıktan sonra içerdiği antikorlar sayesinde oda sıcaklığında 12 saat, daha sonra ki anne sütü ise 6 saat besin değerini kaybetmeden saklanabilir.

Anne sütü bebeğe verilmeden önce ısıtılmamalı.Isı anne sütünün anti-mikrobik özelliğini yitirmesine sebep oluyor.Bunun yerine anne sütü, ılık akan suyun altına tutularak ısıtılabilir. Donmuş anne sütü ise ya buzdolabında yavaş yavaş eritilebilir.Ya da donmuş süt sıcak suyun içine oturtulmuş bir kabın içinde hızlıca hazırlanabilir.

Anne sütü ile ilgili diğer öneriler

Eritilmiş sütü bir saatten fazla oda ısısında bırakmayın. İkinci kullanımdan sonra kalan sütü atın. Eritilmiş sütü tekrar dondurmayın. Sütü buzdolabının kapağına koymayın


Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Anne Sütünü Saklama Koşulları "

Önerilen Yazı
×