Menu

Çocuğu İshalden Koruma

Para kazanma rehberi
Çocuklarda sıklıkla görülen ishali ebeveyinlerin dikkat edeceği iyi bir beslenme proğramı ve hijiyenle engellenebilir.Okul çağındaki çocukların beslenme çantalarında eksik edilmemesi gereken yoğurt ve kefiri bol bol tüketmeleri sağlanmalıdır.
Çocuklarda görülen ishalde vücuttaki su kaybının yetişkinlere göre çok hızlı olduğu için,çocuklarda ishal enfeksiyonuna bağlı ölüm oranları oldukça yüksektir.Gelişmekte olan ülkelerde çocuklarda yılda 1,5 milyar ishal atağı görülür ve malesef bunlardan 4 milyonu ölümle sonuçlanır.

Enfeksiyon ishalin en önemli nedenidir ayrıca besinsel etkenlerde ishalin nedenlerinin başında gelir.

İshal ençok okul çocuklarında görülen bir enfeksiyondur ve çok bulaşıcıdır.Mikrobik olanlar hem dışkı hemde solunum yolu ile bulaşır. Bakteriyel olanlar ise dışkı yoluyla,tuvalet sonrası temizlik iyi yapılmazsa el yolu ile bulaşır.Ayrıca sudan bulaşan ishal türleride vardır.

Okullarda ishal salgınını önlemek için viral ishali olanları eve göndermek,diğerlerini ise genel hijiyen kontrollerine uymak gerekir.

İshal Tedavisi Nasıl Olmlıdır
İshalde kullanılacak en önemli tedavi yoğurt ve kefir tüketimini artırmak ve muz,şeftali,yağsız pilav-makarna,patetes tüketimini artırmaktır.İshalde çocuğun durumu çok önemlidr,çocuğun durumuna göre tedavi uygulamak gerekir.Çocuktaki ishal Bakteriyel bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisine başlanmalıdır.

Viral ise destek tedavisi yeterli olacaktır.Eğer vucutta su ve tuz kaybı varsa ve kusuyorsa hastanede damardan sıvı verilmelidir.Yok eğer vucutta su ve tuz kaybı var fakat ağızdan besin alımı iyi ise evde 1 litre kaynatılmış soğutulmuş suyun içerisine 1çorba kaşığı şeker,1çay kaşığı tuz,1 çay kaşığı karbonat konularak hazırlanan karışım çocuğa içirilmelidir.

İshalde Hangi Durumda Doktora Gidilmelidir
İshal her yaş gurubundaki çocuklarda farklılık göstermektedir.Eğer ağaşıda sayacağım madelerden bir kaçı çocukta görülürse mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Kusma görülürse
  • Günde 6’dan fazla sulu dışkı varsa
  • Ağızdan besleme çok az ise
  • Halsizlik ve başdönmesi gibi belirtiler varsa mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Çocuğu İshalden Koruma "

Önerilen Yazı
×