Menu

Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı

Para kazanma rehberi
Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı
Bu uygulamayı kullanmak isteyen birçok kadının kafasındaki en büyük soru işareti doğum kontrol hapının onlara kilo aldırıp aldırmayacağıdır. Çoğu kadın bu konuda büyük bir endişeye kapılabilirler. Bazıları doğum kontrol hapı kilo aldırır mı korkusu yüzünden doğum kontrol hapı kullanmaktan bile vazgeçebilirler. Ancak yapılan araştırmalar bu hapların obeziteye yol açmadıkları kanıtlanmıştır.


Çoğu araştırmanın sonucunda doğum kontrol haplarının kilo almaya herhangi bir etkisinin olmadığı görülmüştür. Fakat şu da bilinmelidir ki doğum kontrol hapları içerisindeki belirli hormonlar vücutta haáf oranda su tutmaya yol açabilmektedir. Bu durum ise senelik süreçte bakıldığında birkaç kilo alınmış yanılgısına kadınları kolayca düşürebilmektedir.

UZUN VADEDE ALINAN KİLOLARIN SEBEPLERİ

Doğum kontrol haplarının kilo aldırmak gibi bir yan etkisi bulunmaz. Genellikle kilo alımları bu haplardan daha farklı sebeplere dayanır. Örneğin kadının gün içinde yeterli hareket sağlamaması, yanlış ve aşırı yağlı bir beslenme düzeni ya da sağlıksız beslenme sonucu metabolizmanın yavaşlaması gibi sebepler kilo artışına neden olabilmektedir.Fakat çoğu kadın uzun vadede aldıkları kiloları bu hapların neden olduğu kanıtındadır.Ancak bu yanlış düşüncedir doğum kontrol hapları alınan kilolardan sorumlu tutulmamalıdır. Çünkü bu kadınlar doğum kontrol hapı kullanmasalardı da kilo almış olacaklardır. Bunun aksine daha fazla hareket etmeye ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

VÜCUTTA SU TUTULMASI


Doğum kontrol hapları kilo alımına ya da kilo kaybına herhangi bir etkide bulunmazlar. Ancak doğum kontrol haplarının içerisindeki belirli maddeler vücutta su tutulması durumuna sebep olabildiği için kilo artışına sebep olabilir. Yine de unutmamak gerekir ki bu durum yılda 1 ya da 2 kilo şeklinde bir değişikliğe sebep olmaktan öteye geçmeyecektir. Bu durum da alınan tuz miktarını azaltma ve spor yapma ile kolayca çözülebilmektedir. Unutulmamalıdır ki aşırı kilo almanın altında yatan gerçek sebepler sağlıksız beslenme ve spor yapmamaktır. Beslenmenize dikkat edip sağlıklı şeyler tükettiğiniz sürece ve sporunuzu hareketinizi hayatınızda eksik bırakmadığınız sürece gönül rahatlığıyla doğum kontrol hapı kullanabilirsiniz.


Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Doğum Kontrol Hapı Kilo Aldırır mı "

Önerilen Yazı
×